24 вересня Верховна Рада України прийняла Закон "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" (далі – Закон).
Закон передбачає створення Реєстру осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів) (далі – Реєстр), та внесення змін до низки законів у зв’язку з цим.
Підставою для включення особи до Реєстру є рішення Ради національної безпеки і оборони України про визнання особи олігархом.
РНБО включатиме особу до Реєстру олігархів за наявності хоча б трьох із чотирьох ознак:
• значний вплив на засоби масової інформації;
• участь у політичному житті;
• бенефіціарне володіння компанією-
монополістом;
• статки понад 1 млн прожиткових мінімумів (близько 83 млн доларів).
Виключення раніше включеної до Реєстру особи може відбутись за рішенням РНБО, якщо особа матиме дві і менше із перерахованих ознак.
Які наслідки очікують осіб у зв’язку із включенням їх до цього Реєстру?
Особа, яка визнана олігархом, не зможе фінансово підтримувати політичні партії, а також брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати будь-яку політичну агітацію, або проведення мітингів чи демонстрацій.
Крім цього, олігархи повинні подавати такі самі декларації, як і держслужбовці відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Публічні службовці, визначені в ч. 5 ст. 8 цього Закону, які мали контакти з особами, включеними до зазначеного Реєстру, або їх представниками, також підлягають під обов’язок декларування.
Контакт в цьому аспекті тлумачиться Законом, як зустріч та розмова (у тому числі онлайн), спілкування за допомогою телефону чи засобів електронного зв’язку будь-якого змісту, крім заходів, передбачених частиною третьою цієї статті.
コメント