top of page

Щодо неможливості розгляду апеляційним судом справи по суті через відсутність предмета спору


16 грудня 2020 року Верховний Суд ухвалив постанову у справі

№ 175/4803/19 та визначив, що апеляційний суд не може розглядати по суті справу про закриття провадження через відсутність предмета спору.


Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку із цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання.


Суть справи:

  • Суд першої інстанції на підставі пункту 2 частини першої статті 255 ЦПК України закрив провадження у справі у зв’язку із відсутністю предмета спору.

  • Проте апеляційний суд розглянув справу по суті, яка судом першої інстанції не була розглянута.


Верховний Суд зауважив, що суд апеляційної інстанції не надав належної оцінки тому, що справа по суті в суді першої інстанції не вирішувалася, та помилково не розглянув питання можливості скасувати таке судове рішення відповідно до статей 374, 379 ЦПК України з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.


Отже, з цієї позиції Верховного Суду вбачається, що якщо суд першої інстанції закрив провадження за відсутністю предмету спору, предметом апеляційного оскарження повинно стати оскарження саме рішення про закриття кримінального провадження і у разі його скасування справа повинна бути розглянута судом першої інстанції.


Постанова ВС за посиланням https://bit.ly/2NziKce

コメント


bottom of page